Okunma Sayısı : 17  /  12.06.2019
GIDA ÜRETİCİLERİ BEYPAZARI TİCARET ODASI’NDAKİ ÇALIŞTAYDA BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) ve Eurochambers ortaklığında yürütülen Türkiye – AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi ( TEBD ) kapsamında, Beypazarı Ticaret Odası’nın desteği ile “ Avrupa Standartlarında Gıda Üretimi Adaptasyonu” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

BTO Konferans Salonunda düzenlenen çalıştayda; Beypazarı Ticaret Odası Meclis Başkanı Hamdi Ayanoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Göçmen ev sahipliğinde, TOBB TEBD Projesi Temsilcisi Sinem Kaya, Uludağ Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Yasemin Şahan, TOBB ETÜ öğretim görevlisi Doç.Dr. Berna Tarı Kasnakoğlu ve Coğrafi İşaret Tescilli Beypazarı kurusu, erişte, tarhana, havuç lokumu, 80 katlı Beypazarı baklavası gibi yöresel ürünlerin üretiminde faaliyet gösteren üye firmaların temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışı TOBB TEBD Projesi Temsilcisi Sinem Kaya’nın Türk ve AB özel sektörü arasındaki karşılıklı anlayış ve işbirliğini güçlendirmesi amaçlanan, Türkiye-Avrupa Birliği İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) projesi hakkında yaptığı tanıtım sunumuyla başladı.

Uludağ Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Yasemin Şahan’ın sunumuyla devam eden çalıştayın ilk yarısında Gıda İşletmelerinin AB Standartlarına Uyum sağlayabilmesi için Gıda Güvenliği Tehlike ve Riski, Gıda Güvenliğinde AB Politikaları hakkında bilgi verirken, toplantının ikinci yarısında Tarımsal Gıda Ürünleri için Yasal Gereksinimler, Tarımsal Gıda Ürünleri için AB Mevzuatı konularında bilgi verildi.

Çalıştayın İkinci yarısı TOBB ETÜ öğretim görevlisi Doç.Dr.Berna Tarı Kasnakoğlu’nun yurtdışı ve yurtiçi satış ve pazarlama stratejileri, hedef, amaç ve kitlelerin doğru belirlenmesi konularında Beypazarı’na ait yöresel ürünlerden örneklemeler yaptığı sunumunu ile devam etti.

Gerçekleşen sunumlar sonrası başarı hikayesi bölümünde üyemiz Beypazarı Madensuyu İşletmesi temsilcisi Bilge Ercan işletmenin kuruluşu, potansiyeli ve yurtdışına açılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Katılımcıların sunumlarda işlenen konular hakkındaki sorularının cevaplandırılmasının ardından çalıştay sona erdi.

Çalıştay sonrası değerlendirmede bulunan Beypazarı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Göçmen “Beypazarı kültür turizminde kendini kanıtlamış ve markalaşmış bir ilçedir. Tüm kültürel değerlerimizi gerçekliğinden ve doğallığından ödün vermeden gelecek nesillere taşımak en büyük çabamızdır. Oda olarak yöresel ürünlerimizin markalaşması ve İhracat yapılabilmesi için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız sizlerin de talebi ile devam edecek. Katılımlarınız ve destekleriniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

DIŞ TİCARET LİNKLERİ: Tobb Dış Ticaret - Dış Ticaret Destekleri - Tim Ekonomi Verileri - Ülke Raporları - Dünyadan İşbirliği Teklifleri - Vize İşlemleri -

Dış Ticaret Veri Tabanları

Her hakkı saklıdır.© 2010 Beypazarı Ticaret Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları